Округли сто у Пловдиву, Р. Бугарска

27. и 28. фебруара 2015. године, професори бугарског језика и књижевности и директорка Снежана Симеонов учествовали су у раду округлог стола на тему "Уметност у служби образовања". Наши представници су пренели своја искуства у коришћењу литературних текстова снимљених на CD у оквиру пројекта који је реализовао организатор фестивала и округлог стола - "Мали театар" Пловдив. За нас Бугаре у дијаспори поменути пројекат је веома значајан зато што нам доноси квалитетан аудио запис са изванредном интерпретацијом литературних текстова које читају професионални глумци. Ученици наше школе живе у средини у којој се говори дијалектом, језик државе у којој живимо има свој утицај на њихов говор, блискост словенских језика (српског и бугарског) такође има утицаја тако да аудио записи које смо добили представљају праву благодет за изучавање матерњег језика. Важно је да ученици усвоје правилан изговор, акцентовање, паузе и друге специфичности језика и правилно усвоје савремени бугарски књижевни језик. И сами ученици и њихови професори припремају културно-уметничке програме уз помоћ ових текстова и користе могућност да уче од најбољих.

Представници наше школе су имали могућност да погледају представу "Село, пусто село" по тексту маестралног Чудомира, у изведби Драмског театра "Рачо Стојанов" - Габрово.

Такође, имали су прилику да се сусретну са професорима бугарског језика и књижевности са Трновског и Пловдивског универзитета. Договорене актовности са ових састанака биће изненађење за 24. мај - Дан школе - празник који гимназија увек прославља културно-уметничким програмом на бугарском језику, који припремају професори бугарског језика и ученици.

Посебно се захваљујемо "Малом театру" из Пловдива и директору Красимиру Васкресенском на разумевању и подршци.

Програм фестивала можете погледати овде.

Округли сто у Пловдиву 2015