Ради остваривања васпитних циљева неопходна је свестрана, континуирана и активна сарадња школе и друштвене средине. У реализацији спортских активностн ученици могу да се укључују у клубове (фудбалске, рукометне, кошаркашке, веслачке, гимнастичарске и др.) у којима у оквиру свог слободног времена тренирају спортске дисциплине за које су посебно заинтсресовани. Сарадња школе и ових клубова мора бити континуирана и програмирана. Бављење спортским актнвностима не може да се реализује на штету школског успеха. Посебно треба водити рачуна о чињеници да спорт мотивише однос према позитивним личним вредностима младих и да ове активности представљају усмеравање енергије на спортске актнвности. Захтеви спортских клубова који се односе на забрану пушења, конзумирање алкохола, дроге и понашање у складу са друштвеним нормама представља значајну компоненту изграђивања правилног односа младих према позитивним вредностима и пожељном стилу жлвота. Спорт захтева већи степен самоконтроле и далеко већу дисциплину у односу на учење и бављење спортом, а што тражи и веће физичке и духовне напоре младих. Значајно је да спорт у школи пружа велике могућности за организовано бављење младих разлнчитнм спортским дисциплинама које стварају спортски морал и позитивне особине младих.
Ученици који желе да се баве програмима културе и истраживањима изван школе укључују се у разне активности клубова. удружења, сликарских колонија, музичких удружења, интересних група и других организационих форми које код младих талентованих личкости помажу да се оствари посебна склоност ка уметности или уметничком стваралаштву.
Код непожељних понашања ученика које се огледа у бежању са наставе, смањеним ефектима васпитно-образовног рада, употреби психоактивних супстанци, школа непосредно остварује сарадњу са родитељима. Са службом социјалне заштите школе успостављају посебну сарадњу када су у питању ученици из ризичних средина, када се ради о деци из непотпуних породица, разведених бракова, породица алкохоличара или болесних родитеља. Социјална заштита омогућава не само социјални третман ученика већ и матсријално помаже породици да превазиђе финансијске тешкоће.